AKTUALNOŚCI
Dowiedz się co dzieje się w NBS

Najnowsze

2014.01.21 10:00

Media społecznościowe zyskają na znaczeniu w relacjach inwestorskich – badanie AMO

Inwestorzy instytucjonalni wciąż polegają głównie na tradycyjnych mediach jako źródle informacji. Media społecznościowe są obecnie postrzegane jako niemiarodajne, ale może się to zmienić w przyszłości.

Badanie zostało przeprowadzone w 12 krajach na świecie (Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Holandia, Kanada, USA, Hong Kong & Chiny) przez NBS Communications i inne agencje zrzeszone w sieci AMO, które specjalizują się w komunikowaniu na rynku finansowym. W wywiadach udział wzięli przedstawiciele 105 inwestorów instytucjonalnych, którzy zarządzają aktywami o łącznej wartości 3,83 biliona dolarów.

Wyniki badania pokazują, że 82% ankietowanych spodziewa się większego wykorzystania mediów społecznościowych w komunikacji finansowej w przyszłości. Jednocześnie 56% inwestorów instytucjonalnych postrzega obecnie media społecznościowe jako „jeszcze nie znaczące, ale zyskujące na znaczeniu” profesjonalne narzędzie komunikacji z inwestorami.

Ponad jedna trzecia (37%) ankietowanych twierdzi, że media społecznościowe – wliczając fora inwestycyjne i finansowe blogi – „to pożądana innowacja, która sprawia, że rozpowszechnianie informacji jest szybsze i bardziej bezpośrednie”. W Polsce takiego zdania jest aż 53% badanych.

33% spośród wszystkich ankietowanych twierdzi, że media społecznościowe mogą skutecznie alarmować o ważnych wydarzeniach, szczególnie jeśli dotyczy to takich procesów jak na przykład przejęcia.

 Zaledwie 13% z ankietowanych pracujących w funduszach emerytalnych, inwestycyjnych i w firmach ubezpieczeniowych twierdzi, że  „bardzo często” odwiedza strony mediów społecznościowych, a „często” robi to 17% badanych. Niemniej jednak, nawet jeśli niechętnie korzystają oni z mediów społecznościowych, to tylko 16% uważa je za „nieistotne” w swojej pracy.

 „Badanie przeprowadzone przez AMO pokazuje jasno, że osoby zajmujące się zawodowo relacjami inwestorskimi powinny zastanowić się, jak włączyć media społecznościowe do komunikacji z inwestorami. Nawet jeśli inwestorzy nie poświęcają jeszcze wiele czasu śledzeniu informacji w takich serwisach, to są jednak przekonani o ich rosnącym znaczeniu. Oczekują, że tego typu komunikacja powinna pojawić się w relacjach z inwestorami”mówi Anna Krajewska, Prezes NBS Communications.

 Inwestorzy pytani o to, z jakich mediów społecznościowych korzystają najczęściej w celach zawodowych, wskazywali fora internetowe (39% wskazań „często” lub „od czasu do czasu”). Na tym tle wyróżniają się inwestorzy instytucjonalni w Polsce – żaden z nich nie potwierdził, że regularnie zagląda na fora inwestorskie.

 

Jednym z najczęściej globalnie wskazywanych narzędzi wykorzystywanych zawodowo były także Linkedin (34%) oraz blogi finansowe i ekonomiczne (32%). Tylko 22% badanych wskazało Twittera jako „często” lub „bardzo często” wykorzystywane narzędzie do zadań związanych z inwestowaniem.

 W naszym kraju 60% badanych przyznało, że nigdy nie korzystało z Twittera do celów zawodowych (w USA 40% korzysta z Twittera regularnie, w Wielkiej Brytanii 20%). Popularnością wśród profesjonalistów na świecie nie cieszy się także Facebook, tylko 10% z nich „regularnie” lub „od czasu do czasu” korzysta z tego portalu w swojej pracy.

 Inwestorzy instytucjonalni wciąż polegają głównie na tradycyjnych mediach, jako źródle informacji, ponieważ postrzegają je jako bardziej wiarygodne. Zdecydowana większość ankietowanych przyznaje, że ich głównym źródłem informacji pozostają agencje informacyjne. Są one „bardzo częstym” źródłem informacji dla 76% badanych, wobec 13% wskazujących media społecznościowe.

 Agencje informacyjne są także uznawane za najbardziej wiarygodne źródło, wyprzedzając gazety, radio, telewizję i media społecznościowe. 87% ankietowanych stwierdziło, że depesze agencyjne są „zawsze” albo „zazwyczaj”  wiarygodnym źródłem informacji.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Piotr Wojtaszek

tel.: 22 826 74 18 / 500 202 355

pwojtaszek@nbs.com.pl

 

O AMO

AMO to wiodąca sieć zrzeszająca firmy doradztwa strategicznego i PR finansowego na całym świecie. Organizacja skupia lokalnych liderów w kluczowych ośrodkach finansowych w Europie, Azji i obu Amerykach. Członkowie AMO wyróżniają się głęboką wiedzą na temat rynków finansowych i doradzają przy transakcjach kapitałowych, takich jak publiczne oferty akcji, fuzje i przejęcia, a także oferują takie usługi jak media relations, relacje inwestorskie oraz doradztwo kryzysowe.

Klientami agencji zrzeszonych w AMO są m.in. firmy wchodzące w skład indeksów S&P 500, FTSE 100, DAX 30, SMI, CAC 40, WIG 30 oraz IBEX 35. Więcej informacji na temat sieci można znaleźć na stronie www.amo-global.com. Aktualna lista agencji członkowskich AMO zatrudniających ponad 940 profesjonalistów w oddziałach na całym świecie:

 • The Abernathy MacGregor Group, USA
 • Maitland, Wielka Brytania
 • Hallvarsson & Halvarsson, Szwecja
 • Havas Worldwide, Francja, Belgia, Dubaj
 • HERING SCHUPPENER, Niemcy, Bruksela
 • LLORENTE & CUENCA, Hiszpania, Portugalia, Ameryka Łacińska
 • Hirzel.Neef.Schmid.Counselors, Szwajcaria
 • SPJ, Holandia
 • Porda Havas, Chiny
 • AD HOC Communication Advisors, Włochy
 • National Public Relations, Canada
 • NBS Communications, Polska

 

O NBS Communications  www.nbs.com.pl

NBS jest najstarszą (od 1990 r.) i jedną z najbardziej doświadczonych agencji public relations na polskim rynku. Specjalizuje się w doradztwie strategicznym, PR finansowym oraz relacjach inwestorskich. Kampanie informacyjne NBS wspierają transakcje na rynku kapitałowym, w tym publiczne oferty akcji spółek polskich i zagranicznych, a także fuzje i przejęcia.

Agencja zrealizowała ponad 120 kampanii informacyjnych towarzyszących publicznym ofertom akcji, w tym dla 19 firm obecnie notowanych w WIG30. Agencja doradzała m.in. przy IPO Banku Handlowego, Banku Pekao, PKO Banku Polskiego, Telekomunikacji Polskiej, PKN Orlen, PGE, PZU, Tauron Polska Energia, JSW, Alior Banku oraz samej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

NBS współpracował także przy ofertach i debiutach firm zagranicznych notowanych na GPW (m.in. Bank Austria Creditanstalt, Cinema City, Astarta, Kernel oraz AviaAM Leasing).

Od 2002 roku NBS regularnie prowadzi badania uczestników rynku kapitałowego WarsawScan, których celem jest ocena jakości relacji inwestorskich polskich spółek giełdowych.

Agencja została nagrodzona przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie za obsługę największej liczby debiutów giełdowych. NBS Communications jest niezależną polską agencją, której współwłaścicielami są obecni konsultanci.

Do pobrania:

Udostępnij:

Aktualności

2014.10.02 10:30

Social media w ocenie inwestorów indywidualnych

Ważne źródło informacji, choć jeszcze nie teraz. Wyniki badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych i NBS Communications. 

2014.06.04 10:00

W Parkiecie o relacjach inwestorskich, wywiad z Anną Krajewską z NBS

W gazecie giełdy Parkiet dziś dodatek o relacjach inwestorskich, a w nim wywiad z Anną Krajewską, prezesem NBS Communications

2014.03.25 10:00

NBS Communications ogłasza wyniki badań WarsawScan 2014

Ósma edycja - opinie inwestorów na temat relacji inwestorskich spółek giełdowych

2014.03.20 10:00

Czego oczekują inwestorzy – ósma edycja badania WarsawScan

Ogłaszamy wyniki WarsawScan2014 - wtorek (25.03.2014) godz. 13:00

Dowiedz się, jak inwestorzy oceniają relacje inwestorskie giełdowych spółek.

2014.02.07 18:45

Rzetelne dziennikarstwo w cenie

Podczas ostatniego światowego Forum Ekonomicznego w Davos, AMO Global*, do którego należy także NBS Communications, zorganizował ciekawe spotkanie dla szefów komunikacji największych światowych firm.

2014.01.21 10:00

Media społecznościowe zyskają na znaczeniu w relacjach inwestorskich – badanie AMO

Media społecznościowe zyskają na znaczeniu w relacjach inwestorskich, wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez AMO.

2014.01.20 10:00

AMO liderem transakcji M&A na świecie w 2013 r.

AMO, organizacja zrzeszająca firmy doradztwa strategicznego, PR finansowego i Relacji Inwestorskich z 22 krajów na świecie, do której należy również polska agencja NBS Communications, doradzała w 2013 roku przy 243 transakcjach fuzji i przejęć o łącznej wartości 359 mld dolarów.


Copyright © 2022 NBS Communications. All right reserved.